Resultat Luciatävling 2004 med Mökkur Ryttarsällskap på Fors Gård

Söndagen den 12/12 samlades ett glatt gäng på Fors Gård och tävlade i lätt fyrgång inne i ridhuset. Inbjudan hade dels riktat sig till ridskolans elever, som fick hyra häst från ridskolan, och dels till privatryttare med egna hästar.

Efter uttagningarna var det finaler; en B-final för ungdomar där placering 7-9 ur ungdomar med ridskolehäst och samma placeringar ur klassen för ungdomar med egna hästar tävlade ihop och sedan A-finaler (placering 1-6 från uttagningarna). Efter respektive final var det prisutdelning där de placerade fick blommor från Fehrs Blommor, rosetter från MöRS samt anteckningsblock från Sense. Placering 1-3 i varje klass vann dessutom en privatlektion för Jexie Eriksson, Anneli Nyström eller Malin Segerberg.

Efter tävlingen bjöds det dessutom på en fartig julshow presenterad av Fors Gård. Arrangemanget flöt mycket smidigt och friktionsfritt och vi hoppas på att kunna göra detta till en vintertradition!

Ett STORT tack till alla som hjälpte till på tävlingen samt en större eloge till tävlingsledaren och initiativtagaren Jexie Eriksson och vår domare Ylva Hagander!

Uttagning ungdomar med ridskolehäst

1. Sanna Pettersson / Thrádur 5.83
2. Jamilla Idris / Gimsteinn 5.58
3. My Björklund / Eyrarós 5.50
4. Signe Stahlenius / Kátina 5.42
5. Jasmine Thelander / Pila 5.33
5. Danielle Andersson /Vaka 5.33
7. Amanda Sharp / Dagrunn 5.25
7. Jessica Hammargren /Höfdi 5.25
9. Christel Palm / Spes 5.17
10. Kristina Pettersson /Tor 4.92
11. Sandra Larsson / Gjosta 4.75
12.Paulina Badini / Fengur 4.67

Uttagning ungdomar med egen häst

1. Michaela Fehr /Gyllir 6.0
1. Michael Billow / Sprengur 6.0
3. Cecilia Lundgren / Myrkva 5.75
3. Jeanette Söderström / Vera 5.75
3. Felicia Gilbertsson /Freyr 5.75
3. Amanda Andersson /Brandy 5.75
7. Jessica Palmborg / Sunna 5.58
8. Sofia Berghöök /Svalur 5.25
9. Elin Ahlman /Katla 5.0
10. Denice Eck /Leista 4.92 (Varning: Felaktigt betsling i lättklasstävling)

B-final ungdom med ridskolehäst samt ungdom med egen häst (placering 7-9 i vardera klass)

7. Jessica Palmborg /Sunna 5.50
8. Jessica Hammargren /Höfdi 5.25
9. Amanda Sharp /Dagrunn 5.08
10. Sofia Berghöök /Svalur 4.92
11. Christel Palm /Spes 4.91
12. Elin Ahlman /Katla 4.83

A-final ungdomar med ridskolehäst

1. Signe Stahlenius /Kátina 5.58
2. Sanna Pettersson /Thrádur 5.50
3. My Björklund /Eyrarós 5.42
4. Jamilla Idris /Gimsteinn 5.34
5. Danielle Andersson /Vaka 5.33
6. Jasmine Thelander /Pila 5.25

A-final ungdom med egen häst

1. Michael Billow /Sprengur 6.0
2. Jeanette Söderström /Vera 5.92
3. Cecilia Lundgren /Myrkva 5.83
4. Michaela Fehr /Gyllir 5.75
5. Amanda Andersson /Brandy 5.67
6. Felicia Gilbertsson /Freyr 4.25

Uttagning vuxna

1. Rikke Andersson /Glettingur 5.67
1. Jill Lidström /Kengála 5.67
3. Jannice Fehr /Ketill 5.58
4. Sara Bergman /FG Mysla 5.42
4. Beatrice Harling /Stjörnu-Fákur 5.42
6. Ingela Berg /Thjarkur 5.33
7. Birgitta Eck /Oddi 5.17
8. Linda Jacobsson /FG Sola 5.0
9. Victoria Hodén /Hringur 4.92

A-final vuxna:

1. Jill Lidström /Kengála 5.75
2. Rikke Andersson /Glettingur 5.67
3. Sara Bergman /FG Mysla 5.42
4. Ingela Bergman /Thjarkur 5.34
5. Jannice Fehr /Ketill 5.25
6. Beatrice Harling /Stjörnu-Fákur 5.17

Skrivet av Malin Segerberg

Kommentarer inaktiverade.